Featured

СКУП Македонија продолжува со следењето на имотната состојба на функционерите

Почитувани, читатели и подржувачи на работата на Центарот за истражувачко новинарство СКУП Македонија. Особена чест и задоволство ми е да споделам информација со вас дека нашата Организација и годинава продолжува со проектот „Колку се богати функционерите“. Веќе активно работиме на новата платформа, која треба да биде еден активен чинител и многу моќна алатка во превентивната […]

Венко Филипче заборавил да ја пријави бугарската фирма

Филипче има зголемување на имотот од 160.000 евра за само две години. На заминување од функцијата министер за здравство, на крајот на 2021 година, Филипче тежел 690 илјади евра. Денес како пратеник на СДСМ тежи 850.000 евра без целосна вредност на пријавениот имот. Пишува: Кристијан Трајчов Пратеникот Венко Филипче и нов претседател на Социјалдемократскиот сојуз […]

Новата Влада „тежи“ над 3,6 милиони евра – премиерот Мицкоски пријавил скапи часовници, министерот Таравари единствен милионер

Премиерот Христијан Мицкоски го мери времето со часовник од над 38 илјади евра Министерот за здравство Арбен Таравари единствен милионер во Владата Најмладиот, Министерот за дигитална трансформација, Стефан Андоновски во ТОП 3 најбогати членови на Влада Вицепремиерот Иван Стоилковиќ и Министерот за економија, Бесар Дурмиши пријавиле имот без да ја наведат неговата вредност Новиот владин […]

„Шестка“ тежи над 5 милиони евра – Милионерот Тачи вреди колку цело „Вреди“

Центарот за истражувачко новинарство „СКУП – Македонија“ во рамки на проектот „ПЕП“ ги анализираше податоците од имотните листови на новоизбраните пратеници во македонското Собрание од шесттата изборна единица. Изработил: ТИМ на СКУП – Македонија Шесттата и последна изборна единица како и претходните ја сочинуваат дваесет пратенички мандати, од кои по осум пратенички столчиња се резервирани […]